Spis treci:

Coraz więcej firm decyduje się na wykorzystanie technologii VoIP. Dzięki niej mogą one cieszyć się tańszymi, a często nawet darmowymi rozmowami telefonicznymi oraz szybką wymianą wiadomości. Wybór odpowiedniego oprogramowania do VoIP może jednak stanowić wyzwanie. Na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu programu do VoIP?

Co warto wiedzieć o VoIP?

Voice over Internet Protocol (VoIP) to technologia umożliwiająca przesyłanie głosu przez Internet, stanowiąca alternatywę dla tradycyjnych linii telefonicznych. Odpowiada ona za konwertowanie analogowych sygnałów głosowych na pakiety danych cyfrowych, które są następnie przesyłane przez Internet do odbiorcy. Gdy do niego dotrą, ponownie zamieniania się je na dźwięk. Za co przede wszystkim doceniana jest technologia VoIP? Darmowe lub bardzo tanie rozmowy z dowolnego miejsca są głównym powodem sprawiającym, że z tego rozwiązania korzysta coraz większa liczba firm.

Jaki program do VoIP wybrać?

Wybór odpowiedniego programu do VoIP zależy od wielu czynników, w tym od potrzeb użytkownika, wielkości organizacji, oraz od budżetu, jaki można przeznaczyć na tego rodzaju oprogramowanie. Poniżej przedstawiamy popularne programy do VoIP, które są szczególnie doceniane przez firmy.

program partnerski voip

Microsoft Teams — program, który odpowie na potrzeby firmy

Teams to kompleksowe rozwiązanie zintegrowane z pakietem Microsoft 365. Ten program partnerski VoIP pozwala zarówno na kontaktowanie się z klientami, którzy nie korzystają z aplikacji, jak i współpracę między pracownikami. Microsoft Teams ma funkcje połączeń głosowych, wideokonferencji, czatu, a także doskonale współpracuje z innymi aplikacjami Microsoft, jak OneDrive czy SharePoint. Zapewnia ochronę danych i rozmów przed nieautoryzowanym dostępem, a jego obsługa jest niezwykle prosta. Należy również wspomnieć, że Microsoft regularnie aktualizuje platformę, aby sprostać rosnącym wymaganiom użytkowników.

Zoiper — aplikacja doceniana za łatwość obsługi

Inną aplikacją, z której mogą korzystać przedsiębiorstwa wykorzystujące technologię VoIP to darmowy program Zoiper dostępny na komputerach, smartfonach i tabletach. Jest ceniony przede wszystkim za łatwość jego obsługi. Ponadto zapewnia wysoką jakość połączeń głosowych i wideo, co okazuje się kluczowe dla przedsiębiorców planujących wykorzystać ten program do kontaktów z klientami lub kontrahentami. Podobnie jak w przypadku Microsoft Teams, Zoiper może być wykorzystywany w firmie, domu oraz każdym innym miejscu, w którym można połączyć się z Internetem.

OpenPhone — komfortowe rozmowy z klientami

OpenPhone to nowoczesny program VoIP zaprojektowany głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz startupów, które potrzebują niezawodnego i łatwego w obsłudze rozwiązania. Bez trudu można zainstalować aplikację zarówno na telefonie, jak i na komputerze, żeby dzwonić i wysyłać wiadomości tekstowe z jego wykorzystaniem. OpenPhone może ułatwić pracę wielu osobom, umożliwiając rozmowy z klientami i kontrahentami.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego programu do VoIP?

Przedstawione aplikacje to jednak nie wszystkie programy, jakie są wykorzystywane do prowadzenia rozmów przez VoIP. Darmowy numer, tanie i komfortowe kontakty ze współpracownikami i klientami — z tych zalet można się cieszyć tylko po wyborze odpowiedniej aplikacji. Przy poszukiwaniu opcji dla siebie, trzeba wziąć pod uwagę:

  • Jakość połączeń — dobrze upewnić się, że wybrany program oferuje wysoką jakość dźwięku, nawet w przypadku korzystania ze słabszego połączenia internetowego;

  • Funkcjonalność — rozważając tę kwestię, należy kierować się przede wszystkim potrzebami firmy. Poszczególne programy VoIP mogą umożliwiać nie tylko prowadzenie rozmów, lecz także przeprowadzenie wideokonferencji oraz współpracować z innymi aplikacjami, jak MS Teams;

  • Łatwość użytkowania — im prostsza obsługa danej aplikacji, tym lepiej;

  • Bezpieczeństwo — aplikacja powinna mieć odpowiednie zabezpieczenia, szczególnie jeżeli wykorzystuje się ją do wysyłania poufnych danych.

Wybór odpowiedniego programu do VoIP to podstawa komfortowej i efektywnej pracy. Być może jeden z wymienionych programów wpisze się w potrzeby danego przedsiębiorstwa? Przed dokonaniem ostatecznej decyzji dobrze przeanalizować wszystkie cechy branego pod uwagę programu.